Programme at a glance

Day 0

Tuesday
Oct. 1st 2019

Day 1

Hot topic 1
X-FEL

Day 2

Hot topic 2
cryo-EM

Day 3

Hot topic 3
NMR

Day 4

Hot topic 4
Bio Sim

Day 5

Sunday
Oct. 6th

08:30 – 10:30 Arrival Theoretical background Departure
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 13:00 Examples, applications, case studies
13:00 – 15:00 Lunch break
15:00 – 17:00 Interactive session
17:00 – 17:30 Registration Coffee break
17:30 – 19:00 Opening ceremony
Off topic
Participants’ discussion triggering presentations,
partner presentation
Concluding
remarks
BPA* ceremony
19:00 – 21:00 Dinner

*BPA – Best Poster Awards

 

Day 1, X-FEL

Morning session chair: to be announced
08:30 – 09:15 Henry Chapman – An Introduction to serial femtosecond crystallography
09:35 – 10:20 Henry Chapman – An Introduction to serial femtosecond crystallography
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:45 Saša Bajt – Hands-on sample delivery for serial crystallography
12:05 – 12:50 Saša Bajt – Hands-on sample delivery for serial crystallography
13:00 – 15:00 Lunch
Afternoon session chair: to be announced
15:00 – 15:45 Thomas White – Theory of data processing for serial crystallography
16:05 – 16:50 Thomas White – Data processing in practice (hands-on session)
17:00 – 17:30 Coffee break
17:30 – 18:00 Yusuke Nishiyama (JEOL) – Electron and NMR Nano-Crystallography
18:00 – 18:20 Marcus Winter (RIGAKU) – Advances in Crystallography
DTP Participants’ discussion triggering presentations
18:20 – 18:40 Vera Pfanzagl – X-ray induced reduction of heme metal centers is protein-independent – implications for structural studies of redox sensitive proteins (link to abstract)
18:40 – 19:00 Christine Touma – Using nanobodies against CNPase as a crystallisation tool (link to abstract)

 

Day 2, cryo-EM

Morning session chair: to be announced
08:30 – 09:15 Jürgen Plitzko – Essentials of the methodology, electron optics and instrumentation
09:35 – 10:20 Jürgen Plitzko – The nitty-gritty of specimen preparation
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:45 Carrie Bernecky – “A picture is worth a thousand words” – basics of image analysis
12:05 – 12:50 Carrie Bernecky – 3D image analysis for SPA – “Beating the noise, boosting the signal”
13:00 – 15:00 Lunch
Afternoon session chair: to be announced
15:00 – 15:45 Jürgen Plitzko – Advances and developments for cryo-EM – ‘10 best kept secrets’
16:05 – 16:50 CB & JP – Interactive fireside chat/campfire session
17:00 – 17:30 Coffee break
17:30 – 18:15 Sacha De Carlo (DECTRIS) – MicroED: the new tool for the structural Chemist
18:15 – 18:30 Guillaume Brunetti (JEOL) – Latest developments and applications of Cryo Transmission Electron Microscopy
SIP Short invited presentation
18:30 – 19:00 Udo Heinemann – Crystallographic Studies of Nucleic Acid Sequence Readout by Proteins (link to abstract)

 

Day 3, NMR

All lectures are given by Oliver Zerbe

Morning session chair: to be announced
08:30 – 09:15 Introduction to NMR Spectroscopy
09:35 – 10:20 Theoretical background
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:45 NMR of G-Protein Coupled Receptors (GPCRs), Basics and Techniques
12:05 – 12:50 NMR studies of Activation and Allostery in GPCRs
13:00 – 15:00 Lunch
Afternoon session chair: to be announced
15:00 – 15:45 Interactive session; Designing a Research Proposal Involving NMR Studies of Membrane Proteins: Defining the Problem
16:05 – 16:50 Interactive session; Designing a Research Proposal Involving NMR Studies of Membrane Proteins: Specifying Techniques and Tools
17:00 – 17:30 Coffee break
17:30 – 18:15 BRUKER
DTP Participants’ discussion triggering presentations
18:20 – 18:40 Nives Ivić – Cryo-EM structure of the Imp7:Impβ:H1.0 complex (link to abstract)
18:40 – 19:00 Romualdo Troisi – Human alpha-thrombin modulation by oligonucleotide aptamers: a molecular dynamics study (link to abstract)

 

Day 4, Biomolecular simulations

Morning session chair: to be announced
08:30 – 09:15 Chris Oostenbrink – Modelling and simulation of biological systems
09:35 – 10:20 Franca Fraternali – Modelling protein structures and analysing simulated trajectories
10:30 – 11:00 Coffee break
11:00 – 11:45 Chris Oostenbrink – Calculation of free energies from molecular simulations
12:05 – 12:50 Franca Fraternali – Analysis of allosteric signalling in protein simulations
13:00 – 15:00 Lunch
Afternoon session chair: to be announced
15:00 – 15:45 Hands-on session: Allosteric Hub prediction using available online tools
16:05 – 16:50 Hands-on session: Allosteric Hub prediction and discussing results
17:00 – 17:30 Coffee break
SIP Short invited presentation
17:30 – 17:50 Areej Abuhammad – Structural Studies on carbonic anhydrases: a crystal story from Jordan (link to abstract)
17:50 – 18:35 Concluding remarks & Best Poster Awards ceremony